Špatná úvěrová historie
Špatné záznamy v registrech jsou nejčastější příčinou odmítnutí půjčky. Všechny opožděné platby, nezaplacené penále či pokuty a další prohřešky jsou pečlivě evidovány podle zákonem stanovených podmínek. Banka se tak bez problémů dozví vše o spolehlivosti klienta za poslední roky.
Každá banka má navíc celé oddělení, které vyhodnocuje žadatele o úvěr. Pokud usoudí, že riziko je příliš velké, tak úvěr nedostanete. Velice častým důvodem je však také neexistující úvěrová historie. Ačkoliv to není fér, tak člověk, který si v životě nepůjčoval je pro mnohé banky velmi podezřelým živlem.
Registr dlužníků je tak bohužel neúprosný. Pouze v případě chybných údajů máte nárok na jejich výmaz. Jinak si musíte počkat několik let, kdy se úvěrová historie maže automaticky.
Špatnou historii si lze vylepšit jen dalším úvěrem, který budete včas a poctivě splácet. Můžete se například pokusit získat úvěr nebo krátkodobou půjčku v menší hodnotě u nebankovní společnosti. Tam máte větší šanci získat peníze i s nelichotivým záznamem v registru.
Vysoký věk žadatele
Vzhledem k růstu důchodového věku by se zdálo logické, že úvěry budou schvalovány i starším občanům. Opak je však pravdou. Mnohé banky zavírají oči předtím, že dnes starší lidé běžně chodí do práce. Nezřídka se můžete setkat s věkovým limitem 60 let.
Tento parametr je neúprosný zejména díky tomu, že s ním nelze nic dělat. Jediná šance pro starší žadatele jsou tak opět půjčky u nebankovních institucí, pro které není ani vyšší věk zásadní překážkou v procesu schvalování.
Nemožnost prokázat pravidelný příjem
Tento problém se dotýká celé řady lidí. Pokud pomineme nezaměstnané, tak největší skupinu tvoří studenti a překvapivě i docela obyčejně pracující lidé. V této zemi stále nalezneme spoustu zaměstnavatelů, kteří pracovníky vyplácí dle minimální mzdy a zbytek peněz bez zdanění přidávají bokem.
Nejenže takto podkopává jejich důchodové pojištění. Navíc snižuje oficiální příjem každého z nich, který banky i mnohé další společnosti při žádosti o půjčku potřebují. Žadatel tak má dvě možnosti. Buď musí chtít menší sumu, nebo mu zůstane omezený výběr pouze z několika institucí a finančních produktů, jejichž podmínky jsou mírnější ale je nutné počítat s vyššími náklady.
Žadatel je cizinec
Problematika cizinců a jejich schopnosti získat v ČR úvěr je poměrně složitá. Osoby s trvalým pobytem nemají v podstatě problém. Zákony navíc pamatují i na občany ostatních zemí EU a Švýcarska. V praxi ale může zahraniční občan pocítit tvrdší nároky na prokázání své schopnosti splácet. Naštěstí se zde pozitivně projevuje vysoká konkurence na finančním trhu.
Chyba v žádosti o půjčku
Jakákoliv nepřesnost může vést k podezřením o vaší poctivosti. Nejde ani tolik o chyby v pravopisu ale spíše o údaje o zaměstnání a příjmu. Zrádné jsou též překlepy v číslech. Pozor dávejte obzvláště na adresy a telefony, všechno musí být v pořádku.
Časté a zbytečné problémy přináší čísla osobních dokladů. Ujistěte se, že opisujete správný údaj z občanského průkazu nebo jiného dokladu. Zejména při žádostech po internetu jsou takové omyly běžné. Může se také stát, že máte propadlé doklady. V takovém případě je nejlepší nejdříve zajít na úřad pro nové a až pak žádat o úvěr.
Při vyplňování žádosti tak raději nespěchejte. Všechno si po sobě ještě znovu zkontrolujte a až poté žádost můžete odeslat. Zbytečně byste pak všechno museli dělat znovu.
Co dělat když nic nepomáhá
Většinou nemá smysl dožadovat se v bance konkrétních důvodů zamítnutí úvěru. Jejich hodnocení je z větší části utajené. Obavy z úniku jejich ověřovací strategie jsou zkrátka příliš velké. Můžete si maximálně projít zpětně žádost a odhadovat, co se bance nelíbilo. Příčina je nejčastěji v některém z výše uvedených bodů.
Další možnosti, jak se dostat k půjčce je pak už pouze jiná společnost a jiný produkt, kde nejsou podmínky pro posuzování žadatelů nastaveny tak přísně.