Nejprve se podíváme na nákupy a ruku na srdce – opravdu nakupujete jen to, co opravdu potřebujete? Člověk si často ani neuvědomí, do čeho ho v dnešní době tlačí reklama, která vystrkuje růžky všude, kam se oko podívá – v televizi, na dopravních prostředcích, na billboardech u silnice či čerpacích stanic. A všechno to, co na nás z reklamy promlouvá, si mozek pěkně ukládá; pak se v pravou chvíli ozve a my zase podlehneme…

Nepřítelem při nakládání s finančními prostředky a při spoření je neustálé zdražování, a to jak zboží, tak služeb. A bez většiny z nich se žádná rodina neobejde. Je třeba pravidelně hradit náklady na bydlení a zálohy na spotřebované energie; děti školního věku také stojí každý měsíc hromadu peněz – a pokud patříte k nízkopříjmové skupině obyvatel, máte se jistě co ohánět.

Zásadním pravidlem je utratit méně, než dovedete vydělat. Je jasné, že psát o šetření finančních prostředků je mnohem snazší, než to skutečně provádět. Tak jak toho tedy docílit? Jako všemu v životě, tak i nakupování a šetření se musí člověk učit.

Kde všude se tedy dá, kromě nakupování, ušetřit?

Při spotřebě energií – známé sousloví „nesvítíte někde zbytečně“ má obzvlášť v dnešní době svoji platnost; a nejde jen o to, že svítíte i v místnostech, kde se právě nepohybujete, ale také v bytě třeba běží televizor, který nikdo nesleduje a ono se to za nějaký čas nasčítá; neplýtvejte vodou – je drahá a vzhledem k tomu, že pitné vody je méně a méně, bude ještě dražší; neplýtvejte potravinami; nevyhazujte spotřebiče, šatstvo nebo obuv, které se ještě dají opravit – opravny tohoto sortimentu dnes velmi dobře fungují a je jasné, že částka za opravu bude významně nižší, než pořízení nové věci. Jen v některých případech se opravy zboží nevyplatí. Ušetřit se dá také na různých poplatcích – pro vedení osobního účtu si vyberte banku, která své služby nabízí bez bankovních poplatků.

Jak je to s půjčkou či úvěrem?

V žádném případě se neuchylujte k půjčkám na vánoční dárky, na dovolenou, a podobně. To byste brzy hradili jednu půjčku druhou a z tohoto dluhového propletence byste se jen tak nedostali. Ovšem úplně zavrhovat úvěr na spotřební zboží, anebo půjčku na výdaje, spojené s bydlením, anebo přímo na pořízení bydlení, také nelze. Zvolte ale půjčku uvážlivě, ověřte si, jaké produkty poskytují jednotlivé peněžní ústavy, abyste si mohli vybrat právě podle svých možností. Dobře zvažte, jaké měsíční splátky si budete moci dovolit hradit, abyste do konce měsíce vyšli s výplatou bez úhony.

Spoření, které se vyplatí

Protože dnes nikdo neví, jaké důchody budou obyvatelé pobírat za 5, 10, 15 let, je zapotřebí si na důchod začít spořit už dnes – takzvané „penzijko“. Stát vychází osobám, které si toto spoření založili, vstříc, a na uloženou tisícovku měsíčně vám přispěje částkou 210 Kč. Navíc si důchodové spoření lze odečíst z daní z příjmu.

Všichni víme, že v současné době není tak úplně snadné vydělat dostatek peněz na živobytí. Proto je zapotřebí si každé koruny vážit a dobře rozmýšlet, na co ji vynaložit.